Staff List

 
Senior Staff  
Mr S FORD Headmaster
Miss K AGIUS Head of EYFS
Miss J IVANOVIC Finance Manager
Mrs H KHAN Deputy Head (Academic)
Fr M STILL Senior Teacher (Administration)    
Mrs E SWEENEY Head of Pre-Prep
Mrs Z AHMET SENDCo
 
Support Staff  
Mrs N ALEKSIN-SHAH                    Admissions Manager
Mrs A RASOOL School Receptionist and Administration Assistant
Mrs R DAVDA School Receptionist and Administration Assistant  (Part time)
Mrs A SHAW Welfare Officer
Miss S GERALD Administration Assistant and Breakfast Club
                        
Teaching Staff  
Mrs A ALWAHEIDI Maths and Science Teacher, Year 5AA Form Tutor
Mr M ANADASIVATHAS    English and Humanities Teacher, Year 7 Form Tutor
Mr A ANTOINE Science Teacher, Head of Games, Year 8  Form Tutor
Miss K AGIUS PPR Class Teacher
Ms P BAKA    Maths Teacher, Head of Science
Miss S BERRY Pre-Prep French and Music
Mrs K BYRNE Swimming and Games Teacher, Year 4KB Form Tutor
Miss S BULL Swimming and Games Teacher
Ms J CAMPION English Teacher, Head of PSHCE, Year 4JC Form Tutor
Mrs A CHOHAN PP1C Class Teacher
Mrs S DURG Head of Art, Year 6SD  Form Tutor
Mr H DIAZ P3HD Class Teacher
Mr M ELLIS Director of Music, Head of History and Geography
Mrs C EVANS  Swimming Teacher
Mrs M FORD Head of English, Year 6MF Form Tutor
Mr S FORD Maths Teacher
Mrs A HALAI ICT Teacher
Mrs S MITCHELL Head of French
Mrs H KHAN Head of Maths
Mrs N KHAN Year 2 Class Teacher (Maternity Leave)
Miss A RAJDEV Year 2R Class Teacher
Miss Z SCHAFFER  TPR and Study Skills Teacher
Miss J SHAH Drama, Music and Games Teacher, Year 5JS Form Tutor
Miss M SHAW Year 3MS Class Teacher
Fr M STILL Maths Teacher, Head of TPR, ICT and Technology
Mrs E SWEENEY Year 2S Class Teacher, EAL Lead
 
 
Ancillary Staff  
Mrs T BRIDGE Pre-Prep Classroom Assistant
Mrs S COCKRAM Reception Classroom Assistant           
Mrs S DE MARE Classroom Assistant
Mrs C HOWARD Reception Classroom Assistant
Mrs P MURPHY Pre-Prep Classroom Assistant
Mrs K PATEL Reception Classroom Assistant/ Pre Prep After School Supervisor
Mrs S RANA Pre-Prep Classroom Assistant
Mr N WOOD Classroom Assistant and Games
Miss S YOUNG Pre-Prep Classroom Assistant
                      
Nursery Staff  
Mrs C MAY Head of Nursery                              
Mrs B KAVIA Nursery Assistant                                                                                         
Mrs S ALIMOHAMED Nursery Assistant
Miss E ELLIOTT-THEODORE Nursery Assistant
 
Catering Staff  
Miss M BATTERBY Catering Manager                                            
Mrs J GIBBONS  Catering Assistant
Mrs B HEAD Catering Assistant
Mrs A OLUKEMI Catering Assistant
Ms I CORREIA Catering Assistant
 
Maintenance Staff   
Mr M FARDELL Resident School Caretaker                        
 
Peripatetic Music Staff  
Mr S DAVIES Drums
Mr G EACOPE  Guitar
Mr M JARVIS Brass
Mr J KELLAS Piano and Cello                                                                 
Mr H LEGGE Woodwind
Mr M  SINGLETON Piano
Miss L TRITA Violin
 
 
Lunchtime and Playground Supervisors
Mrs K AYTON
Mrs S NICHOLSON
 
Minibus Drivers
Mr I CHOWDHURY
Mr M MANNING
Mr J SHAH  
 
Activity Staff  
Mrs A ALWAHEIDI Arabic
Mr A ANTOINE Football
Miss A ATKINS (Rough Magicke Drama)   LAMDA Teacher
Miss S BERRY Fun Choir
Mr H DIAZ Spanish
Ms B DODHIA (Rough Magicke Drama)   LAMDA Teacher
Mrs S DURG Art
Mr R EASTWOOD USPTR Pro Tennis Coach
Mr M ELLIS Orchestra
Mr L LEE (Lorin Chess Ltd.)   Chess
Miss N MCMURTRIE    (Instep School of Ballet) Ballet Instructor
Mrs A PATEL (World of Children's Yoga)   Yoga Instructor
Mrs S RANA Gujarati 
Mr B ROBINSON  (Titan Taekwondo)   Taekwondo Coach
Mrs ROBINSON (Titan Taekwondo)   Taekwondo Coach
Miss J SHAH Bollywood Dance
Ms C WOOSTER  (Rough Magicke Drama)   LAMDA Teacher